Anasayfa

Roma Gezi Rehberi Blog

Roma Genel Bilgiler, Gezilecek Yerler

Mart 21, 2013 by Roma Gezi Rehberi

Roma gezilecek yerler konusunda başta Avrupa olmak üzere dünyanın en önemli şehirlerinden biri. Her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan Roma’da başta Antik Roma olmak üzere bir çok tarihi eser bulmak mümkün. Ayrıca Katoliklerin dini merkezi Vatikan’da da bir çok önemli gezi noktası yer alıyor.

Roma Gezilecek Yerler Listesi

 1. Kolezyum:İtalya denilince akıllara ilk gelen yapı. Roma gezilecek yerler listemizde ilk sırada bulunan Kolezyum MS 72 yılında İmparator Vespasian tarafından yaptırılmış.
 2. Trevi Çeşmesi: Roma’daki en büyük ve en ünlü barok tarzı çeşmedir. Aşk Çeşmesi olarak da bilinen yapı Trevi Meydanı’nda bulunuyor.
 3. Panteon: Antik Roma döneminden kalan ve en iyi şekilde korunmuş bir tapınaktır. Roma gezilecek yerler listesindeki simge yapılar arasında yer alır.
 4. İspanyol Merdivenleri: 1725 yılında açılan ve Trinita dei Monti Kilisesine çıkan merdivenlerdir. Fransız kilisesi ile ünlü Spagna Meydanı’nı birbirine bağlar.
 5. Sistine Şapeli: Hiç şüphesiz ki dünyanın en değerli sanat eserlerinin bulunduğu bir şapeldir. Michelangelo’nun “Yaratılış” eseri gibi bir çok esere ev sahipliği yapar.
 6. San Pietro Meydanı: Vatikan’ın ana meydanı olan San Pietro, 1656 – 1667 yılları arasında Bernini tarafından tasarlanan bir meydandır. 284 sütun ile çevrilidir.
 7. San Pietro Bazilikası: Roma gezilecek yerler listemizdeki en önemli dini yapıdır. Hrıstiyan dünyasının en büyük bazilikası olan San Pietro’da aynı anda 20.000 insan dua edebilir.
 8. Piazza Navona: Roma gezilecek yerler listemizdeki en önemli meydanların başında gelir. Barok Roma'nın gururu, 15. Yüzyılın sonlarına Doğru kurulmuş. Domitian'ın Antik Stadyum şeklini Hala korumaktadır A.Ş. (Eski Romanin oyunlarında Raspa alanıdır). bu gun kafeterya, sokak sanatçılarının Mekanı haline gelmiştir. Tüm Roma meydanları içerisinde hayatının en canlı yaşandığı yerlerdendir.
 9. Via Del Corso: Piazza Venezia’yı Piazza del Popolo’ya bağlayan bir yoldur. 1467 yılında Papa II’nin ana bazilikalara giden yoldaki trafiği rahatlatmayı amaçlaması ile yapılmıştır.
 10. Castel san’t Angelo: İmparator Hadrian için MS 130 – 139 yılları arasında inşa edişmiş bir kaledir. Ayrıca papanın evi ve hapishane olarak da kullanılmıştır.
 11. Piazza Venezia: Roma gezilecek yerler listesindeki bir diğer önemli meydandır. Şehrin en harekeli noktalarındandır. Vittorio Emanuele II Abidesi burada yer alır.
 12. Circus Maximus: Roma’nın en eski ve en büyük stadyumudur. İnşa edildiği zamanlarda tekerlekli araba yarışı ve toplu eğlenceler için kullanılmaktaydı.
 13. Santa Maria Maggiore: Roma’daki dört patriarkal bazilikadan biridir. Papa Liberio’nun 05.08.356 tarihinde rüyasında Meryem Anayı gördüğü ve emri bu yüzden verdiği söylenmektedir.
 14. Campo Dei Fiori: Tiber Nehri ve Navona Meydanı arasındaki bir meydandır. Sabahları taze meyve, sebze ve çiçeklerin satıldığı pazarı ile ünlüdür.
 15. Piazza Del Popolo: Roma gezilecek yerler listesindeki en büyük meydandır. Orijinal şeklini Fransız asıllı Romalı mimar Giuseppe Valadier 1809 – 1816 yılları arasında vermiştir.
 16. Piazza della Bocca Verita: Cosmedin Santa Maria haricinde tarihi eserleri içeren meydandır. Fortuna virilis , Vesta Tapınağı ...
 17. Arch of Constantine: Kolezyum’un yanında yer alan taktır. 4. yüzyılda dikilmiştir ve dikilmesindeki amaç ilk Hıristiyan İmparator Konstantin’in zaferini anmaktır.
 18. Via Condotti: Roma’daki en ünlü ve en güzel caddelerden biridir. Günümüzde kıyafet, deri, mücevher gibi ürünlerin satıldığı ünlü markaların olduğu bir yerdir.
 19. Roma Forumu: Roma gezilecek yerler listesindeki bir çok antik yapıya ev sahipliği yapan yerdir. MÖ 5. yüzyıldan MS 5. yüzyıla kadar en önemli anıtlar buraya inşa edilmiştir.
 20. Via Veneto: Roma’daki ünlü sokaklardan biridir. Sadece ünlü olmayan bu sokak ayrıca pahalılığı ile de bilinir. İsmini Vittorio Veneto Savaşı’ndan alır.
 21. Vittorio Emanuele II Abidesi: Roma gezilecek yerler listesinde yer alan bir diğer önemli yer. Ulusal bir anıt olan yapı İtalya’nın birleşmesi anısına yapılmıştır.
 22. Ara Pacis: Augustus ' un Galya zaferi dönüşü onuruna 4 Temmuz M.Ö. 13 tarihinde Roma Senatosu tarafından yaptırılan eserdir. Evrensel bir başyapıt olarak kabul edilmektedir.
 23. Palatino Tepesi: Roma Forumu ve Circus Maximus arasında yer alan büyük arkeolojik bir alandır. Eski imparatorların evleri, taklar, tapınaklar ve ılıcalar burada bulunmaktadır. • Galleria Borghese: Villa Borghese’de yer alan ve 15. yüzyıldan 18. yüzyıla antik mozaik, heykel, oyma ve resimlerin bulunduğu bir galeridir. Koleksiyon, kardinal Scipiona Borghese tarafından 17. yüzyılda oluşturulmuştur. Giovanni Bellini, Titian, Caravaggio, Antonello da Messina, Raphael, Correggio gibi isimlerin baş yapıtlarını içerir. A metro hattı veya birçok otobüs hattı ile Galleria Borghese’e ulaşılabilir.
 24. Domus Aurea: Esquiline Tepesi’nde bulunan bir saraydır. Roma’daki büyük yangının ardından İmparator Nero tarafından MS 64 yılında inşa edilmiştir. Rönesans dönemine kadar Domus Aurea’da bulunan sanat eserleri gizli tutulmuş, sanatçılar tarafından kopyalanıp halka sunulmuştur. Bir süre halka açık kalan saray, 2009 yılında tavanında meydana gelen çökme nedeniyle tekrar kapatılmıştır.
 25. Caffe Greco: 1760 – 86 yılları arasında Roma, İtalya’da açılan bir kafedir. Via dei Condotti’de bulunur. Büyük ihtimalle Roma’da bilinen en eski ve en bilinen barıdır. Ondan daha eski olan tek yer 1720’de Venedik’te kurulan Caffe Florian’dır. Günümüzde yazarların, politikacıların, sanatçıların ve tanınmış insanların uğrak yeri olan Caffe Greco tarih içerisinde Casanova, Goethe, Franz Liszt, Andersen gibi isimleri de ağırlamıştır.
 26. Caracalla Hamamı (İng: Baths of Caracalla , İta: Terme di Caracalla): MS 212 – 216 yıllarında Roma’da inşa edilen halka açık banyodur. İmparator Caracalla zamanında yapılmıştır. Günümüzdeki spa yapılarına benzer. O günlerde genelde soyluların banyo yapıp rahatladığı yapılar olan bu tarz banyoların inşa fikrinin Severus zamanında ortaya atıldığı, fakat Caracalla zamanında inşa edildiği bilinmektedir. Baths of Caracalla günümüzde turistik gezilecek bir yerdir.
 27. Arch of Titus (İta: Arco di Tito): Via Sacra’da bulunan bir taktır. 1. yüzyılda yapılmış olan yapıt, Roma Forumu’nun güneydoğu kısmında bulunur. MS 82 yılında Roma İmparatoru Dominitian tarafından ölen kardeşi Titus’u ve zaferlerini anmak için yapılmıştır. Bu zaferlerden en bilineni MS 70 yılında Kudüs’te gerçekleştirilendir. Arch of Titus, 16. yüzyıldan beri inşa edilen benzer yapılara model olmuştur.
 28. Dört Nehir Çeşmesi (İng: Fountain of the Four Rivers, İta: Fontana dei Quattro Fiumi): Piazza Navona’da yer alan bir çeşmedir. “Fountain of Four Rivers” ya da “Fontana dei Quattro Fiumi” olarak bilinir. 1651 yılında Gian Lorenzo Bernini tarafından Papa Innocent X için yapılmıştır. Çeşmenin tasarımı bir yarışma sonucunda belirlenmiştir. Çeşmenin ismi dört kıtadaki dört nehrin dört tanrısından gelir. Bu nehirler şunlardır: Afrika’daki Nil, Asya’daki Ganj, Avrupa’daki Danube ve Amerika’daki Plata’dır.
 29. Basilica of St John Lateran (Basilica di San Giovanni in Laterano): Roma’daki en eski bazilikalardan biridir. Melchiade döneminde 311 – 314 arasında yapılmıştır. Constantin tarafından yapılmış ve Papa’ya bağışlanmıştır. Yüzyılla boyunca zarar görüp tekrar inşa edilen Basilica St John Lateran’ın günümüzdeki hali Borromi tasarımını yansıtır. Kilise içerisinde beş tane koridor bulunur ve burada eşsiz mozaikler ve heykeller görebilirsiniz.
 30. Piazza del Campidoglio: Roma’nın en küçük tepesi olan Capitol Tepesi’nde bulunan bir meydandır. Roma Belediyesi ve Capitoline Müzeleri burada bulunur. Meydanın dini önemi inşa edilen tapınaklar ile artmıştır. Günümüzde burada en dikkat çekici nokta Michelangelo tarafından 1537’de inşa edilen meydanın kendisidir. Meydan, St. Peter’s Bazilikasına bakar. Meydanda ünlü “she- wolf” heykeli (Romulus ve Remus) görülebilir.
 31. Piazza Colonna: Roma gezilecek yerler listesindeki bir diğer meydandır. Roma’nın tarihi merkezinde yer alır. Meydanın inşası Papa Sixtus V tarafından emredilmiştir. Ünlü Via del Corso, bu meydanın doğudaki sonundan güney – kuzey yönünde geçer. Piazza Colonna’da “Palazzo Chigi” ve “il Tempo” gazetesi görülebilir. Ayrıca meydanda dikkati çeken bir başka yapı 1589 yılında yapılan Saint Paul’un bronz heykelidir.
 32. Palazzo del Quirinale (İng: Quirinal Palace): Roma’da bulunan tarihi bir binadır. Sadece “Quirinale” ya da “Quirinal Palace” olarak da bilinir. Bu tarihi bina günümüzde İtalya Cumhuriyeti Başkanı’nın yaşadığı yerdir. Roma’daki en yüksek tepe olan Quirinal Tepesi üstündedir. Bugüne kadar tarihi yapı otuz papa, dört kral ve on bir devlet başkanına ev sahipliği yaptı.
 33. Trajan’s Market (İta: Mercati di Traiano): Dünyanın en eski alışveriş merkezi olarak düşünülen yerdir. Roma’da bulunur ve kalıntıları görülebilir. Via dei Fori Imperiali’de Kolezyum’un karşısındadır. Kalan kısım ve yapılardan Trajan’s Forum’un iç parçalarıdır ve burası Antik Roma’yı yansıtır. Büyük ihtimalle MS 100 – 110 yılları arasında Damascus tarafından inşa edilmiştir. Orta Çağ’da binaya katlar eklenmiştir.
 34. Traianus Sütunu (İng: Trajan’s Column, İta: Colonna Traiana): Bir zafer sütunudur. Roma İmparatoru Trajan’ın Dakyalı Savaşlarında elde ettiği zaferi anmak için yapılmıştır. 30 metre uzunluğundaki sütun 20 kısımdan oluşur ve toplamda 53.3 ton ağırlığında mermerden yapılmıştır. Sütuna 1587 yılında Papa Sixtus V’nın isteği üzerine St. Peter’ın bronz bir heykeli eklenmiştir ve bu hala görülebilir.
 35. Vatikan Bahçeleri (İng: Gardens of Vatican City, İta: Giardini Vaticani): Vatikan’ın yarıdan fazlasını kaplayan park ve bahçelerdir. Ülkenin güney ve güneydoğusunda bulunur. Bahçelerin içerisinde “Radyo Vatikan” gibi binalar da bulunur. Yaklaşık 23 hektar kaplayan Vatikan Bahçeleri’nin büyük bir kısmı Vatikan Tepesi’ndedir. Bahçe ve parklar Rönesans ve Barok döneminde kurulmuştur ve birçok bitki çeşidine ev sahipliği yaparlar.

Müzeler

 1. Vatikan Müzesi:Dünyanın en büyük Roma müze kompleksidir. Raphael Odaları ve zarif bir şekilde dekore Sistine Şapeli , Michelangelo'nun freskleriyle ünlüdür.Yüzyıllar boyunca tarafından toplanan değerli resim, heykel, harita gibi sanat eserlerini bünyesinde barındırır.
 2. Roma Ulusal Müzesi (İng: National Museum of Rome, İta: Museo nazionale romano):1981 yılında devlet tarafından açılan müzedir. İlk katında Romalı sanatçıların Yunan Helenistik döneminden esinlenerek yaptığı heykeller vardır. Bunların arasındaki en önemli parçalar il Generale di Tivoli, La Fanciulla di Anzio ve Efebo’dur. İkinci katında farklı yapılardan alınmış dekoratif mimari eserler bulunur. Burada ayrıca Grottarossa’nın mumyası görülebilir.
 3. Borghese Müzesi ve Galerisi (Galleria Borghese):Kardinal Sicipione Borghese , barok villayı koleksiyonlarını barındırmak için yaptırmış.Papa V . Paulusun yiğeni olduğundan zorla eser almış.Müze 1997 de sergiye açılmıştır.Heykeller kardinalin himayesindeki Bernini‟ ye aittir.Davud , Apollon ve Daphne ...
 4. Villa Giulia National Gallery (Museo Nazionale di Villa Giulia):Etrüsk sanatı ve eserleri ile dolu bir müzedir.
 5. Musei Capitolini (Capitoline Museums):Piazza del Campidoglioda yer alır.
 6. Palazzo dei Conservatori (Konservatör Sarayı)
 7. Palazzo Venezia:Kent merkezinin göbeğinde yer alır , bina yüzyıllardır Venedik elçiliğine ikametlik etmiştir. Bugün bir müze ve sanat galerilerisi konumundadır.
 8. Museo delle Paste Alimentari:Makarna müzesi'dir ( müzenin arkasında yer alan Palazzo del Quirinale'de Başbakanlık konutu yer alır).
 9. Palazzo Massimo:İmparatorluk döneminden kalma villa, ünlü tablolar dahil olmak üzere eski Roma heykelleri, mozaikler ve duvar resimlerini içerir.
 10.  Rome's National Museum at the Baths of Diocletian: Romanın ulusal müze ve Diocletian Hamamları.
 11. Galleria Nazionale d'Arte Antica:Palazzo Barberinide , Bernini tarafından tasarlanan olağanüstü binadır. Lippo Lippi, Caravaggio bazı meşhur resimlerin yanı sıra Raphaels ünlü La Fornarina dahil olmak üzere, Eski Ulusal Sanat Galerisinide ziyaret edebilirsiniz.
 12. Palazzo Altemps (Branch of the Roman National Museum): Roma ulusal müzesi , Roma Rönesans heykellerini ve Mısır koleksiyonlarını barındırır.
 13. National Museum of Musical Instruments:Müzik Aletleri Ulusal Müzesi, Gerusalemme Piazza Santa Croce.
 14. Museo della Liberazione:Bu küçük müze İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman işgalinden Roma kurtuluşu ile özdeşleşir. İşgal sırasında bina bir hapishane olarak kullanılmıştır.

Email: İletişim formumuzu kullanarak bize ulaşabilirsiniz.
(4 çalışma saati içerisinde cevap veriyoruz)


Vera Event

Siz sadece gözünüzü kapatıp hayal edin, gerisini en ince detayına kadar biz organize edelim.

İzleyin

İletişim formumuzu kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

İletişime geçin
Bize Ulaşın

Telefon: 388.835.0900
(Pazartesi-Cuma 9:00 am – 06:30 pm CET)

Email: İletişim formumuzu kullanarak bize ulaşabilirsiniz.
(4 çalışma saati içerisinde cevap veriyoruz)